Ultrafialové žiarenie ako potenciálna hrozba očí

Slnko vyžaruje svetlo a teplo nevyhnutné pre život na Zemi a jeho energia je základom takmer všetkých procesov. Zemská atmosféra neprepúšťa celé spektrum slnečného žiarenia, iba všetky vlnové dĺžky viditeľného svetla, časť ultrafialového žiarenia, infračerveného a rádiového žiarenia. Slnečná energia je nevyhnutná pre zrakovú orientáciu živočíchov a fotosyntézu rastlín. Od produktov fotosyntézy sú priamo či nepriamo závislé takmer všetky ostatné živé organizmy na Zemi. Ultrafialové žiarenie navyše podmieňuje tvorbu vitamínu D v koži človeka, väčšinou však má nepriaznivé mutagénne účinky.

Vidia zvieratá UV žiarenie?

UV žiarenie je elektromagnetické žiarenie o vlnovej dĺžke kratšej ako viditeľné svetlo. Ľudským okom ho spozorovať nemôžeme, avšak mnohé zvieratá alebo hmyz ho vidieť môžu.   S intenzitou UV žiarenia je úzko spätá aj ozónová vrstva. Čím je ozónová vrstva tenšia, tým viac UV žiarenie škodí organizmom, preto je dôležitá dôkladná prevencia.

Prevencia

Počas letného obdobia dosahuje UV index najvyššiu hodnotu, čo zraku škodí najviac. Práve v tomto období je prevencia najdôležitejšia. Okrem nosenia kvalitných slnečných okuliarov sa sústreďte na pravidelnú konzumáciu zeleniny bohatej na luteín (špenát, kel, žltá kukurica, nektarinka, pomaranč a pod.).

Plusy a mínusy UV žiarenia

Ultrafialové žiarenie má pozitívne účinky. Je zdrojom vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a svalov, taktiež zlepšuje obranyschopnosť a tvorbu červených krviniek. Negatívne pôsobí najmä na najväčší ľudský orgán, kožu, ale je aj potenciálnou hrozbou pre naše oči. Priame pôsobenie UV žiarenia na epitel oka sa prejavuje pocitom pálenia, suchého oka, či miernym zhoršením zrakovej ostrosti. Väčšina príznakov sa  zmierňuje pri zavretí oka alebo až pri aplikácii umelých sĺz, či prípravkov, ktoré pomáhajú obnoviť epitel oka.

Rozumnou voľbou pre úľavu od nepríjemných príznakov ako pálenie, svrbenie či pocit cudzieho telesa v oku sú umelé slzy Hyal Drop multi*, ktoré neobsahujú konzervačné látky, čiže si ich môžete do oka kvapkať tak často ako potrebujete. Kvapky obsahujú roztok kyseliny hyalurónovej, ktorá zabezpečí optimálne zvlhčenie a hydratáciu očí. K povrchu oka sú veľmi šetrné, preto sú vhodné aj pre citlivé oči a užívateľov kontaktných šošoviek.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.

Zdieľať na