Príčiny vzniku syndrómu suchého oka

Faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik alebo zhoršenie syndrómu suchého oka, je veľmi veľa. Zaraďujeme tam vonkajšie vplyvy, ale aj vnútorné procesy, ktoré obmedzia alebo úplne zastavia tvorbu sĺz.

1. Vonkajšie prostredie

Znižovať zvlhčenie oka môžu rôzne vonkajšie faktory. Je to napríklad vietor, ktorý oči prirodzene vysušuje. Chráňte sa okuliarmi, ktoré môžu zabrániť vniknutiu prachových častíc do očnej sliznice. Ďalším faktorom je prúdenie klimatizácie v aute či vnútorných priestoroch budov, ktoré môže oči ohroziť pri dlhodobom pobyte v týchto priestoroch. V zime sa stretávame s opakom, ak sa dlho nachádzate vo veľmi vykúrenej miestnosti, tiež to vaše oči prirodzene vysušuje.

2. Namáhanie očí

Extrémne namáhanie očí môže spôsobiť ich vysušovanie. Ak dlho pracujete na počítači alebo pozeráte dlho na obrazovku televízie či telefónu, vaše oči prirodzene menej žmurkajú, čiže sa vysušujú rýchlejšie. Do tejto kategórie zaraďujeme aj prácu pri zlom osvetlení. Preto si dávajte pozor na klimatizáciu, vykurovanie, prašné prostredie, dlhodobú prácu s počítačom so zlým osvetlením a ďalšie.

3. Lieky

Užívanie niektorých liekov môže syndróm suchého oka zhoršiť. Zaraďujeme sem napríklad užívanie liekov hormonálneho charakteru, lieky proti úzkosti, psychofarmaká, antidepresíva, lieky proti bolesti, lieky proti alergii – antihistaminiká, lieky na vysoký krvný tlak či poruchy srdcového rytmu, lieky na odvodňovanie, anestetiká a ďalšie.

Ak to nie sú priamo lieky, syndróm suchého oka môže v negatívnom smere ovplyvniť aj nosenie kontaktných šošoviek.

4. Ochorenia celostného charakteru

Ak opomenieme konkrétne ochorenia oka, ktoré majú priamy vplyv na tvorbu sĺz, so syndrómom suchého oka sa môžu stretnúť napríklad diabetici, reumatici, ďalej tí, čo trpia vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami, ochoreniami kože či štítnej žľazy.

5. Nosenie rúška

V dobe pandémie koronavírusu sa stretávame s novým fenoménom. Suché oči spôsobujú aj zle nasadené rúška, ktoré nepriliehajú úplne na nosnú prepážku. Vydychovaný vzduch potom prúdi priamo k očiam a vysušuje ich. Určite si oči nepretierajte rukami, pretože môžu byť  infikované vírusom.

Ako si pomôcť?

Na úľavu od nepríjemných príznakov suchého oka slúžia umelé slzy, ktoré zvlhčujú očnú sliznicu.  Svrbenie, škriabanie či pocit cudzieho telesa v oku sa vďaka kvalitným očným kvapkám s obsahom kyseliny hyalurónovej Hyal-Drop multi* okamžite zmierňuje. Očné kvapky Hyal Drop multi* sú bez konzervačných látok, takže si ich môžete kvapkať do oka tak často, ako potrebujete. Vďaka unikátnemu uzáveru ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia. Sú k povrchu oka veľmi šetrné, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Umelé slzy Hyal Drop multi* majú nízku viskozitu, preto ich na oku vnímame ako „ľahké“ a vodnaté. Poskytujú rýchlu úľavu s malým alebo žiadnym rozostrením videnia po aplikácii. Pokiaľ sa príznaky použitím umelých sĺz dlhodobo nezlepšujú, vyhľadajte lekára.

*Zdravotnícka pomôcka

Zdieľať na