Tipy v rámci liečby syndrómu suchého oka

Suché oči sa najčastejšie prejavujú pálením, svrbením, začervenaním a niekedy, paradoxne, nadmerným slzením. Na syndróm suchých očí vplýva množstvo faktorov. Najčastejšie ho spúšťajú hodiny strávené za počítačom, prašné prostredie, alebo napríklad aj čítanie pri nedostatočnom osvetlení.

Čo vám v tomto stave pomôže?

Okrem vhodných očných prípravkov, je rovnako dôležité vyhýbať sa rizikovým miestam a činnostiam, ktoré môžu syndróm suchých očí ľahko spustiť. Dajte zbohom prekúreným miestam, miestnostiam s cigaretovým dymom alebo miestam s prašným prostredím či silnou klimatizáciou. Nepríjemným príznakom syndrómu suchého oka sa tiež vyhnete tak, že upravíte svoj životný štýl a nevhodné návyky. Samozrejmosťou je zdravý a dostatočne dlhý spánok, primerané nosenie kvalitných kontaktných šošoviek, obmedzené pozeranie digitálnych zariadení, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu (keďže je rohovka vyživovaná kyslíkom) a pod.

Poďme si to zopakovať v stručných bodoch:

  • vyhýbajte sa faktorom, ktoré zhoršujú príznaky suchého oka (fajčenie, prach, studený vzduch, suchý vzduch, silný vietor, klimatizácia a podobne),
  • nastavte si správny sklon monitoru počítača (10 – 20° pod úroveň očí), aby ste zredukovali vyparovanie sĺz zúžením očnej štrbiny,
  • používajte vhodné okuliare ako ochranu pred pôsobením vonkajšieho prostredia (vietor a pod.),
  • pomôžte prirodzenej tvorbe sĺz stimuláciou Meibomových žliaz prikladaním teplých obkladov na viečka
  • pomôžte tvorbe sĺz aj jemnou masážou očí,
  • myslite na správne a intenzívne žmurkanie počas práce s digitálnymi zariadeniami,
  • správna výživa očí a správny pitný režim tiež pomôžu
  • občas si s očami zacvičte, najmä ak dlho pracujete s digitálnymi zariadeniami.
  • myslite na správne osvetlenie zakaždým, keď pracujete s digitálnymi zariadeniami,
  • obklopte sa vhodnými zelenými rastlinami, ktoré vytvárajú kyslík a tým zmierňujú suché ovzdušie. Pomôže vám aj klasický zvlhčovač vzduchu.

Liečba syndrómu suchého oka

Liečba syndrómu suchého oka nie je jednoduchá ani jednoznačná vzhľadom na množstvo faktorov, ktoré do procesu jeho vzniku vstupujú. Mohli by sme ju opísať ako obmedzujúcu, dlhotrvajúcu a nie veľmi príjemnú. Vyžaduje si pedantnú starostlivosť, konzistentnosť a časté návštevy u lekára. Aj preto je veľmi dôležité sa sústrediť na prevenciu a zasiahnuť hneď pri prvých príznakoch syndrómu. Okrem spomínaných tipov si unavené oči nezabúdajte pravidelne zvlhčovať vhodnými zdravotníckymi pomôckami ako je Hyal-Drop multi*. Ideálne sú tie bez konzervačných látok ako Hyal-Drop multi*. Umelé slzy zmierňujú prejavy suchého oka, a tým i zachovania základných funkcií slzného filmu. Vyberte si očné kvapky Hyal-Drop multi* s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Majú prírodné zloženie, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.

Zdieľať na