Prežívate muky pri nosení kontaktných šošoviek? Máme pre vás riešenie!

Kedy najčastejšie dochádza k nepohodliu očí pri nosení kontaktných šošoviek?

 

 • Sústredenie pri dlhodobom pozeraní na obrazovku či monitor spôsobí, že frekvencia žmurkania klesá, čo zapríčiňuje rýchlejšie vysušovanie šošoviek a očí.
 • Pobyt v klimatizovaných či vykúrených miestnostiach vysušuje oči a šošovky oveľa rýchlejšie.
 • Veterné počasie spôsobuje vysušovanie očí a šošoviek, zároveň však môže do očí nafúkať malé prachové čiastočky, ktoré spôsobujú problémy.

Kontaktné šošovky sa najviac využívajú pri športe a pobyte vonku. Pre ľudí so syndrómom suchých očí však môže byť aj krátkodobé nosenie kontaktných šošoviek utrpením. Čo sa deje pri syndróme suchého oka? Slabá tvorba sĺz alebo nedostatočná kvalita zloženia slzného filmu spôsobujú nositeľovi kontaktných šošoviek nepríjemné pocity. Keďže oko nie je dostatočne zvlhčené, pocity ako svrbenie, pálenie, štípanie, bolesť očí či pocit cudzieho telesa v oku nie sú ničím výnimočným. Často sa k týmto pocitom môže pridružiť aj nadmerné slzenie očí, začervenanie očí, znížená ostrosť videnia (rozmazané videnie, zobrazovanie dúhy alebo svetelných kruhov okolo predmetov), alebo napríklad aj citlivosť na svetlo (fotofóbia).

Aké zásady by ste mali dodržiavať, aby nosenie kontaktných šošoviek bolo čo najpohodlnejšie?

 • Mäkké kontaktné šošovky by vám mali byť pohodlné hneď od začiatku ich používania. Ak nie sú, očný špecialista vám musí urobiť nové merania.
 • Zamerajte sa na správny výber typu kontaktných šošoviek spolu s kompatibilnýmošetrujúcim roztokom.
 • Pre správne fungovaniekontaktných šošoviek je dôležitá pedantná starostlivosť a dodržovanie rozvrhu ich údržby a výmeny.
 • Uistite sa, že dodržujete odporúčania výrobcu, čistíte šošovky pri každom použití a vymieňate ich podľa rozvrhu, ktorý vám odporúčal váš očný špecialista. To je najlepší spôsob, aby šošovky boli pohodlné a vaše oči zostali zdravé.
 • Zvlhčite si oči kvalitnými umelými slzamicca 15 minút pred aplikáciou šošoviek.
 • Používanie vhodného roztoku na zvlhčenie očí a mäkkých kontaktných šošoviek je kľúčové. Oči sa po aplikácii upokoja, suchosť šošoviek ustúpi a prípadné nepohodlie sa zníži. Je nevyhnutné nájsť také očné kvapky, ktoré sú kompatibilné s vašimi kontaktnými šošovkami.
 • Pri výskyte väčšieho množstva alergénov v prostredí môžu byť vaše oči podráždené. Čiastočky prachu alebo zvieracej srsti sa môžu prilepiť na povrch šošoviek a spôsobiť vám podráždenie. Predtým, ako si do očí aplikujete kvapky na sezónnu alergiu, vyberte šošovky z očí, aplikujte kvapky kompatibilné s očnými šošovkami, počkajte 15-20 minút a až potom si znovu vložte šošovky do očí.
 • Pri pobyte vonku si oči s kontaktnými šošovkami chráňte okuliarmi(slnečné, športové).

Na čo sa zamerať pri výbere roztoku na zvlhčenie očí a kontaktných šošoviek?

Používajte len očné kvapky bez konzervačných látok. Konzervačné látky by mohli spôsobiť ďalšie podráždenie očí. Odporúčané sú zvlhčujúce očné kvapky s kyselinou hyalurónovou, ktorá viaže veľké množstvo vody a stabilizuje slzný film cez kontaktné šošovky.

Zdravotnícka pomôcka očné kvapky Hyal-Drop multi majú prírodné zloženie bez konzervačných látok a sú vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek. Sú šetrné k povrchu oka, preto sú vhodné pre citlivé oči a môžu sa počas dňa používať tak často, ako je potrebné. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí zvlhčenie očí vďaka čomu dochádza k okamžitej úľave od nepríjemných pocitov. Umelé slzy Hyal Drop multi majú nízku viskozitu, preto sú na oku vnímané ako „ľahké“ a vodnaté. Poskytujú rýchlu úľavu s malým alebo žiadnym rozostrením videnia po aplikácii. Hyal Drop multi bez konzervačných látok sa môžu používať  po otvorení po dobu  6 mesiacov. Pokiaľ sa príznaky použitím umelých sĺz dlhodobo nezlepšujú, vyhľadajte lekára.

Zdieľať na