Nedostatok sĺz ako príčina syndrómu suchého oka

Syndróm suchého oka je v dnešnej dobe digitálnych zariadení veľmi častý. Príčin jeho vzniku je veľmi veľa, spomeňme len v skratke hormonálne zmeny, kontaktné šošovky, vplyvy vonkajšieho prostredia či užívanie niektorých liekov.

Slzný film je nesmierne dôležitý pre kvalitu a ostrosť videnia. Pre správne fungovanie očí je nesmierne dôležité, aby bol ich povrch stále vlhký. Ak tomu tak nie je, oči vysychajú, čo je sprevádzané nepríjemnými pocitmi až bolesťou. Ak vysychanie pokračuje bez nasadenia liečby, syndróm suchého oka môže prerásť až do chronického zápalu oka.

Sjőgrenov syndróm

Veľmi dlho lekári pojem suchého oka nepoznali. Až od polovice minulého storočia pripisovali väčšinu prípadov suchých očí Sjögrenovmu syndrómu. Ako prvý na Sjögrenov syndróm upozornil švédsky očný lekár Sjögren v roku 1933, ktorý predpokladal, že ide len o poruchu vodnej zložky slzného filmu.

Sjőgrenov syndróm je autoimunitná choroba, pri ktorej sú povrchové bunky spojovky a slznej žľazy ničené vlastným imunitným systémom. Pri tejto chorobe sú poškodené všetky tri vrstvy slzného filmu. Sjögrenov syndróm sa môže vyskytovať v každom veku, ale najvyšší výskyt je po 40 roku života. Ženy sú týmto syndrómom postihnuté deväťkrát častejšie ako muži.

Syndróm suchého oka môže byť spôsobený nerovnováhou každej vrstvy slzného filmu. Slzný film sa skladá z troch vrstiev. Hlienová vrstva (vnútorná) – vzniká v bunkách epitelu spojivky. Umožňuje hladké roztieranie vodnej zložky slzného filmu rovnomerne po celom povrchu oka a zaisťuje priľnavosť slzného filmu k povrchu oka. Vodná vrstva (stredná) – produkuje ju prevažne slzná žľaza. Tvorí až 90 % množstva sĺz. Z 98 % sa skladá z vody, ktorá zaisťuje zvlhčovanie očí. Vo vode sú rozpustené ďalšie látky, najmä elektrolyty, glukóza, vitamíny a kyslík vyživujúci povrchovú vrstvu rohovky. Tuková vrstva (vonkajšia) – lipidovú vrstvu vytvárajú Meibomské žliazky. Je veľmi tenká, ale dôležitá. Bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok, zvyšuje povrchové napätie slzného filmu a znižuje jeho odparovanie.

Okrem Sjőgrenovho syndrómu môžu za nedostatok sĺz vrodené poruchy slznej žľazy, traumy a chirurgické odstránenie slznej žľazy. Nedostatok vlastných sĺz sa nahrádza umelými, prípadne sa odstraňuje príčina vzniku suchého oka.

Substitučná liečba

Cieľom tejto liečby je nahradiť alebo doplniť prirodzený slzný film prostredníctvom umelých vo forme kvapiek, gélov alebo mastí. Ak je potrebné používať umelé slzy často, je vhodná aplikácia kvapiek s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Vhodné sú očné kvapky Hyal-Drop multi*, ktoré majú prírodné zloženie bez konzervačných látok, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžete ich používať tak často, ako potrebujete. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie vašich očí, čo zmierni nepríjemné príznaky syndrómu suchých očí. Pri závažnejších stupňoch syndrómu suchého oka sa využívajú aj iné preparáty, založené napríklad na kortikosteroidoch. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.

hyal-drop-flasticka produkt
Zdieľať na