Nedostatok sĺz ako príčina syndrómu suchého oka
lzný film je nesmierne dôležitý pre kvalitu a ostrosť videnia. Pre správne fungovanie očí je nesmierne dôležité, aby bol ich povrch stále vlhký. Ak tomu tak nie je, oči vysychajú, čo je sprevádzané nepríjemnými pocitmi až bolesťou. Ak vysychanie pokračuje bez nasadenia liečby, syndróm suchého oka môže prerásť až do chronického zápalu oka.
Sjőgrenov syndróm
Veľmi dlho lekári pojem suchého oka nepoznali. Až od polovice minulého storočia pripisovali väčšinu prípadov suchých očí Sjögrenovmu syndrómu. Ako prvý na Sjögrenov syndróm upozornil švédsky očný lekár Sjögren v roku 1933, ktorý predpokladal, že ide len o poruchu vodnej zložky slzného filmu.
Sjőgrenov syndróm je autoimunitná choroba, pri ktorej sú povrchové bunky spojovky a slznej žľazy ničené vlastným imunitným systémom. Pri tejto chorobe sú poškodené všetky tri vrstvy slzného filmu. Sjögrenov syndróm sa môže vyskytovať v každom veku, ale najvyšší výskyt je po 40 roku života. Ženy sú týmto syndrómom postihnuté deväťkrát častejšie ako muži.
Syndróm suchého oka môže byť spôsobený nerovnováhou každej vrstvy slzného filmu. Slzný film sa skladá z troch vrstiev. Hlienová vrstva (vnútorná) – vzniká v bunkách epitelu spojivky. Umožňuje hladké roztieranie vodnej zložky slzného filmu rovnomerne po celom povrchu oka a zaisťuje priľnavosť slzného filmu k povrchu oka. Vodná vrstva (stredná) – produkuje ju prevažne slzná žľaza. Tvorí až 90 % množstva sĺz. Z 98 % sa skladá z vody, ktorá zaisťuje zvlhčovanie očí. Vo vode sú rozpustené ďalšie látky, najmä elektrolyty, glukóza, vitamíny a kyslík vyživujúci povrchovú vrstvu rohovky. Tuková vrstva (vonkajšia) – lipidovú vrstvu vytvárajú Meibomské žliazky. Je veľmi tenká, ale dôležitá. Bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok, zvyšuje povrchové napätie slzného filmu a znižuje jeho odparovanie.
Okrem Sjőgrenovho syndrómu môžu za nedostatok sĺz vrodené poruchy slznej žľazy, traumy a chirurgické odstránenie slznej žľazy. Nedostatok vlastných sĺz sa nahrádza umelými, prípadne sa odstraňuje príčina vzniku suchého oka.
Substitučná liečba
Cieľom tejto liečby je nahradiť alebo doplniť prirodzený slzný film prostredníctvom umelých vo forme kvapiek, gélov alebo mastí. Ak je potrebné používať umelé slzy často, je vhodná aplikácia kvapiek s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Vhodné sú očné kvapky Hyal-Drop multi*, ktoré majú prírodné zloženie bez konzervačných látok, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžete ich používať tak často, ako potrebujete. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie vašich očí, čo zmierni nepríjemné príznaky syndrómu suchých očí. Pri závažnejších stupňoch syndrómu suchého oka sa využívajú aj iné preparáty, založené napríklad na kortikosteroidoch. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť jeho kontaktnú časť s rohovkou.
Tipy v rámci liečby syndrómu suchého oka
Suché oči sa najčastejšie prejavujú pálením, svrbením, začervenaním a niekedy, paradoxne, nadmerným slzením. Na syndróm suchých očí vplýva množstvo faktorov. Najčastejšie ho spúšťajú hodiny strávené za počítačom, prašné prostredie, alebo napríklad aj čítanie pri nedostatočnom osvetlení. Čo vám v tomto stave pomôže?
Okrem vhodných očných prípravkov, je rovnako dôležité vyhýbať sa rizikovým miestam a činnostiam, ktoré môžu syndróm suchých očí ľahko spustiť. Dajte zbohom prekúreným miestam, miestnostiam s cigaretovým dymom alebo miestam s prašným prostredím či silnou klimatizáciou. Nepríjemným príznakom syndrómu suchého oka sa tiež vyhnete tak, že upravíte svoj životný štýl a nevhodné návyky. Samozrejmosťou je zdravý a dostatočne dlhý spánok, primerané nosenie kvalitných kontaktných šošoviek, obmedzené pozeranie digitálnych zariadení, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu (keďže je rohovka vyživovaná kyslíkom) a pod.
Poďme si to zopakovať v stručných bodoch:
- vyhýbajte sa faktorom, ktoré zhoršujú príznaky suchého oka (fajčenie, prach, studený vzduch, suchý vzduch, silný vietor, klimatizácia a podobne),
- nastavte si správny sklon monitoru počítača (10 – 20° pod úroveň očí), aby ste zredukovali vyparovanie sĺz zúžením očnej štrbiny,
- používajte vhodné okuliare ako ochranu pred pôsobením vonkajšieho prostredia (vietor a pod.),
- pomôžte prirodzenej tvorbe sĺz stimuláciou Meibomových žliaz prikladaním teplých obkladov na viečka
- pomôžte tvorbe sĺz aj jemnou masážou očí,
- myslite na správne a intenzívne žmurkanie počas práce s digitálnymi zariadeniami,
- správna výživa očí a správny pitný režim tiež pomôžu
- občas si s očami zacvičte, najmä ak dlho pracujete s digitálnymi zariadeniami.
- myslite na správne osvetlenie zakaždým, keď pracujete s digitálnymi zariadeniami,
- obklopte sa vhodnými zelenými rastlinami, ktoré vytvárajú kyslík a tým zmierňujú suché ovzdušie. Pomôže vám aj klasický zvlhčovač vzduchu.
Liečba syndrómu suchého oka nie je jednoduchá ani jednoznačná vzhľadom na množstvo faktorov, ktoré do procesu jeho vzniku vstupujú. Mohli by sme ju opísať ako obmedzujúcu, dlhotrvajúcu a nie veľmi príjemnú. Vyžaduje si pedantnú starostlivosť, konzistentnosť a časté návštevy u lekára. Aj preto je veľmi dôležité sa sústrediť na prevenciu a zasiahnuť hneď pri prvých príznakoch syndrómu. Okrem spomínaných tipov si unavené oči nezabúdajte pravidelne zvlhčovať vhodnými zdravotníckymi pomôckami ako je Hyal-Drop multi. Ideálne sú tie bez konzervačných látok ako Hyal-Drop multi*. Umelé slzy zmierňujú prejavy suchého oka, a tým i zachovania základných funkcií slzného filmu. Vyberte si očné kvapky Hyal-Drop multi* s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Majú prírodné zloženie, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť jeho kontaktnú časť s rohovkou.
*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.