Čo je to hypoxia a ako súvisí so syndrómom suchého oka

Oko je jedným z najkomplexnejších orgánov ľudského tela a druhým najzložitejším, hneď po mozgu, s ktorým úzko spolupracujú. Oko má veľkosť pinpongovej loptičky, čiže vidíme len malú časť celej jeho štruktúry. Celé oko a najmä jeho citlivý stred chráni priehľadný vonkajší obal nazývaný rohovka.

Rohovka – dôležitá súčasť oka

Rohovka dospelého človeka má v strede hrúbku cca 0,6 mm, vo vonkajšej oblasti cca 0,8 mm a tvorí asi 20 % povrchu celej očnej gule. Má tvar rozptylnej šošovky. Pri dotyku rohovky sa reflexívne zatvárajú viečka oka. Povrch rohovky je veľmi husto pokrytý zakončeniami tzv. demyelinizovanými nervovými bunkami, ktoré sú citlivé na dotyk, teplotu a chemické zmeny. Rohovka je bezcievna a skladá sa z 5 vrstiev.

Výživa rohovky

Keďže rohovka neobsahuje žiadne cievy, výživa cez krv nie je možná. Pre výživu rohovky je preto veľmi dôležitý dostatočný prísun kyslíka z vonkajšieho prostredia. Z toho dôvodu veľkú úlohu tiež zohráva slzný film, kvalita sĺz a komorová tekutina.

Hypoxia a jej následky

Ak sa nachádzate v prostredí, kde je málo kyslíka – klimatizácia, prach, nevetraná či zafajčená miestnosť atď., oko nemá prístup ku kyslíku a vysušuje sa. Preto nastupujú nepríjemné príznaky ako pálenie, štípanie a začervenanie očí. Pri nedostatku kyslíka môže oko vykazovať známky zníženého prísunu kyslíku a vzniká hypoxia. Tá môže nastať napríklad aj pri nosení nevhodných/nepriepustných očných šošoviek, kedy je rohovka dlhodobo vystavená nedostatku kyslíka, ktorý ju vyživuje. Hypoxia vtedy môže mať vážne následky ako napríklad opuch rohovky, zákal rohovky, mikrocysty atď. a môže viesť až k vyčerpaniu rohovky.

Umelé slzy a čerstvý vzduch pomôžu

Ako rohovke postihnutej nedostatkom kyslíka rýchlo uľaviť? V prvom rade sa zamerajte na svoje oči, ktoré potrebujú okamžitú úľavu od bolesti či iných nepríjemných príznakov. Mnoho ľudí nedá dopustiť na okamžité účinky umelých sĺz Hyal Drop multi, vďaka ktorým sa zvlhčí povrch očí a štípanie očí sa okamžite zmierňuje. Očné kvapky Hyal Drop multi sú bez konzervačných látok s ideálnym obsahom kyseliny hyalurónovej. Zdravotnícka pomôcka zabezpečí optimálne zvlhčenie a hydratáciu povrchu oka a celej sliznice.

Okrem okamžitej pomoci vďaka umelým slzám Hyal-Drop multi doprajte svojim očiam dlhodobý a pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu v prírode. Pomáha tiež časté vetranie miestnosti, v ktorej sa musíte nachádzať. Zafajčenému či prašnému prostrediu sa vedome vyhýbajte. S klímou, najmä v malých priestoroch (napríklad v aute), to tiež nepreháňajte, škodí to vašim rohovkám, ktoré pre svoju výživu potrebujú čerstvý vzduch.

Zdieľať na