Úloha vitamínov pri prevencii vzniku syndrómu suchého oka

Vznik syndrómu suchého oka podmieňuje mnoho faktorov, akými sú napríklad hormonálne dysregulácie (prevažne u žien), existencia autoimunitného ochorenia, užívanie niektorých liekov, vonkajšie príčiny či nesprávna životospráva. Všetky spomenuté faktory môžu mať negatívny dopad na tvorbu sĺz (respektíve ich zloženie), čo v nepriaznivom prípade spôsobuje nedostatočnú hydratáciu oka.

jedlo pre oči

Aké  vitamíny by sme mali konzumovať, aby sme predchádzali syndrómu suchého oka?

Tak ako aj pri iných ochoreniach, aj pri syndróme suchého oka by sme mali myslieť na to, aké potraviny prijímame do nášho organizmu. Naše stravovanie je mocný nástroj, prostredníctvom ktorého môžeme zmeniť skutočne veľa vecí týkajúcich sa nášho zdravia.

Význam vitamínu A pre zdravie očí

Vitamín A plní významnú úlohu v rámci prevencie a terapie syndrómu suchého oka. Nie je síce pravda, že budeme vďaka nemu lepšie vidieť, jeho dôležitosť spočíva skôr v zabezpečovaní optimálnej fyziológie oka. Vitamín A podporuje tvorbu sĺz a priaznivé zloženie slzného filmu, čo by sme mohli vysvetliť ako rovnováhu lipidovej, mukóznej a vodnej zložky slzného filmu. Okrem toho je tiež základnou zložkou rodopsínu, čo je proteín, vďaka ktorému vieme relatívne dobre vidieť v šere. Zároveň, udržiava čistú rohovku, čo v kombinácií s vyššie spomenutým prispieva k udržiavaniu zdravého oka. Jeho výbornými zdrojmi sú napríklad mrkva, brokolica, sladká červená paprika, mango, sladké zemiaky, losos, pečienka či hovädzie mäso, dá sa však aj suplementovať z výživových doplnkov. Pri dopĺňaní vitamínu A  – či už prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov – treba myslieť na to, že sa vitamín A vstrebáva v tukoch, čiže najlepšie je ho prijímať s potravinou, ktorá je bohatá na zdravé tuky.

Zaujímavosť: štúdií, ktorá bola realizovaná v roku 2019 sa vedci snažili preveriť, ako krátkodobá suplementácia vitamínom A vplýva na kvalitu sĺz. Vitamín A podávali participantom intramuskulárne po dobu troch dní vo výške 1500 IU denne. Už po troch dňoch výskumníci pozorovali zlepšenie kvality slzného filmu a to cez parameter „tear ferning grade“ (tear ferning by sme mohli v slovenskom jazyku charakterizovať ako jav, kedy sa slza pod mikroskopom vysuší a skryštalizuje, pričom na základe spôsobu, akým slza skryštalizovala vedia vedci určiť kvalitu slzného filmu).

Vplyv deficitu vitamínu D na vznik syndrómu suchého oka

K vzniku syndrómu suchého oka môže prispievať aj deficit vitamínu D. Je všeobecne známe, že vitamín D si vie pokožka za správnych podmienok vytvoriť zo slnečného svetla. V rámci stravovania môžeme vitamín D prijímať z lososa, tuniaka, húb, kreviet či vaječného žĺtka. V prípade, že patríte medzi tých, čo neobľubujú živočíšnu stravu, je možné vitamín D suplementovať prostredníctvom rôznych doplnkov výživy.

Zaujímavosť:: Vo výskume, ktorý bol realizovaný v rokoch 2015 až 2016 vedci skúmali efektívnosť umelých sĺz na participantoch, ktorí trpeli syndrómom suchého oka. Rozdelili ich do skupín podľa toho, či sa u participantov vyskytol nedostatok vitamínu D alebo nie. Liečbu umelými slzami dostávali všetci participanti, avšak tí, ktorí mali dostatok vitamínu D v tele, preukazovali vyššiu účinnosť umelých sĺz. Po doplnení vitamínu D deficitným účastníkom výskumu im opäť aplikovali umelé slzy, pričom na ich očiach sledovali zlepšenie vo viacerých symptómoch syndrómu suchého oka.

Pre celostnú liečbu syndrómu suchého oka odporúčame kombinovať dopĺňanie vhodných vitamínov súčasne s aplikáciou umelých sĺz Hyal-Drop multi*. Liečba syndrómu suchého oka nie je jednoduchá a vyžaduje si časté návštevy u lekára. Aj preto je veľmi dôležité sa sústrediť na prevenciu a zasiahnuť hneď pri prvých príznakoch syndrómu. Okrem spomínaných tipov s vitamínmi si unavené oči nezabúdajte pravidelne zvlhčovať účinnými umelými slzami Hyal-Drop multi*, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú a sú bez konzervačných látok. Kvapky zmierňujú prejavy suchého oka, a tým i zachovanie základných funkcií slzného filmu. Majú prírodné zloženie, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou.

*Zdravotnícka pomôcka

 

Zdieľať na