Úloha nenasýtených mastných kyselín pri prevencii vzniku syndrómu suchého oka

O mastných kyselinách ste už určite počuli a čítali mnoho, ale v spojitosti so syndrómom suchého oka máme pre vás naozaj zaujímavé informácie. Ako iste viete, k vzniku syndrómu suchého oka prispieva aj deficit niektorých živín a vitamínov. Dopĺňanie potrebných živín sa v niektorých štúdiách spomína ako dôležitý komponent v rámci doplnkovej liečby syndrómu suchého oka. Poďme si posvietiť na nenasýtené mastné kyseliny a ich úlohu v rámci starostlivosti o naše oči.

Omega-3

Omega-3 spolu s Omega-6 sú mastné kyseliny, ktoré si naše telo nedokáže samo vytvoriť, preto je potrebné ich prijímať zo stravy. Pri Omega-6 by sme však mali byť obozretní, nakoľko naše telo potrebuje iba malé množstvo (Omega-6 obsahujú napríklad vajcia, rastlinné oleje, vysmážané jedlá). Naproti tomu, Omega-3 plní dôležitú funkciu v rámci prevencie viacerých ochorení, akými sú napríklad kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, reumatická artritída, ekzém či práve syndróm suchého oka.

Pozor na nerovnováhu Omega-3 a Omega-6

Nerovnováha Omega-3 a Omega-6 mastných kyselín s prevahou Omega-6 môže v tele vyvolať zápalový proces, ktorý negatívne vplýva na zdravie našich očí – v jednom výskume vedci skúmali dôsledok tejto nerovnováhy, pričom zistili, že prevaha Omega-6 mastných v našom tele zvyšuje riziko vzniku syndrómu suchého oka a to predovšetkým u žien. Optimálnu hladinu týchto kyselín vieme docieliť tak, že obmedzíme príjem Omega-6 (v rámci potravín obmedzte hlavne vysmážané tučné jedlá a palmový olej) a navýšime príjem Omega-3 prostredníctvom zdravých tukov.

Omega-3 v správnej dávke má schopnosť:

  1. pôsobiť protizápalovo v rámci prevencie. Syndróm suchého oka môže totiž vzniknúť aj vtedy, ak v očných žľazách prebieha zápalový proces, ktorý negatívne vplýva na produkciu sĺz.
  2. vplývať na kvalitu slzného filmu, a to konkrétne na lipidovú zložku, ktorá plní úlohu pri regulácií odparovania sĺz z oka. Nedostatok lipidov v slznom filme spôsobuje rýchlejšie odparovanie sĺz a oko vysychá.
kvapky do oči

Umelé slzy pri prvých príznakoch syndrómu suchého oka

Pre celostnú liečbu syndrómu suchého oka odporúčame okrem iného kombinovať dopĺňanie Omega-3 súčasne s aplikáciou umelých sĺz Hyal-Drop multi*. Liečba syndrómu suchého oka nie je jednoduchá a vyžaduje si časté návštevy u lekára. Aj preto je veľmi dôležité sa sústrediť na prevenciu a zasiahnuť hneď pri prvých príznakoch syndrómu. Unavené oči si nezabúdajte pravidelne zvlhčovať účinnými umelými slzami Hyal-Drop multi*, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú a sú bez konzervačných látok. Kvapky zmierňujú prejavy suchého oka, a tým i zachovanie základných funkcií slzného filmu. Majú prírodné zloženie, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou.

Ako si doplníte Omega-3?

V rámci Omega-3 poznáme viacero mastných kyselín – kyselinu eikosapentaenovú (EPA), kyselinu dokozahexaenovú (DHA) a kyselinu alfa-linolénovú (ALA). Ku zdraviu našich očí prispievajú hlavne EPA a DHA, ktoré vieme telu dodať prostredníctvom konzumácie tučných, v chladných vodách žijúcich rýb, akými sú napríklad losos, sleď, makrely, tuniaky či pstruh. Nezabúdajte, že je veľmi dôležité myslieť na kvalitu týchto rýb a na to, v akých vodách boli ulovené. V prípade, že chceme prijímaním Omega-3 docieliť zmiernenie symptómov suchého oka, je potrebné dbať na správne dávkovanie (cca 1000 – 1200 mg denne). Konzumáciou týchto rýb síce telu dodáme Omega-3, ale nie v takej dávke, aká je potrebná na zmiernenie symptómov suchého oka. S cieľom zmierniť tieto symptómy by sme museli konzumovať veľmi veľké množstvo týchto rýb, čo nemusí byť pre každého uskutočniteľné a ani zdravé (ryby z chovných fariem môžu obsahovať zvýšené množstvo nežiaducich látok a toxínov). V takomto prípade sa odporúča dopĺňanie Omega-3 vhodnými výživovými doplnkami, najlepšie na báze triglyceridov (pre bližšie informácie sa poraďte so svojim lekárnikom).

pstruh duhovy

Čo hovoria výskumy?

Niektoré štúdie potvrdzujú, že dopĺňanie Omega-3 vo forme kvalitného rybieho oleja a ľanového oleja po dobu 3 mesiacov, zvýši produkciu sĺz. V inom výskume taktiež skúmali vplyv dopĺňania Omega-3 u ľudí so syndrómom počítačového videnia (syndróm počítačového videnia sa okrem iných nepríjemností prejavuje aj suchými a boľavými očami). Účastníkov výskumu rozdelili do dvoch skupín, pričom jednej podávali Omega-3 (1200mg denne EPA + DHA) a druhej skupine podávali placebo, po dobu 3 mesiacov. Výsledky preukázali, že v skupine participantov, ktorým podávali Omega-3, nastalo výrazné zlepšenie oproti placebo skupine a to vo viacerých parametroch, ktoré indikovali syndróm suchého oka.

 

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.

Zdieľať na