Syndróm suchého oka a kvalita spánku

Zdravý a kvalitný spánok je základný regeneračný proces, kedy naše fyzické aj duševné telo naberá nové sily do ďalšieho dňa. Pre kvalitu života je spánok nesmierne dôležitý. V prípade jeho chronického nedostatku hrozí zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, obezity, hypertenzie či depresie… Okrem spomenutého sa kvalita spánku prejavuje aj na zdraví našich očí a naopak. Zdravotný stav očí ovplyvňuje kvalitu nášho spánku.

spánok

Súvislosti medzi syndrómom suchého oka a spánkom

Syndróm suchého oka sprevádzajú symptómy ako pálenie, svrbenie, pichanie, či pocit cudzieho telesa v oku. Ak sú tieto symptómy príliš intenzívne, je logické, že silný diskomfort očí zasiahne aj do ďalších oblastí života a spánku. Viaceré štúdie potvrdili, že syndróm suchého oka zhoršuje kvalitu spánku kvôli nepríjemným pocitom, avšak platí to aj naopak. Ak je kvalita vášho spánku zhoršená, môže to ovplyvniť vznik syndrómu suchého oka.

Ako syndróm suchého oka ovplyvňuje spánok

U ľudí, ktorí trpia syndrómom suchého oka môže nastať podľa niektorých výskumov výrazný diskomfort v rôznych oblastiach spánku. Kvôli páleniu či bolesti očí pociťujú zhoršenie vo viacerých činiteľoch:

  • subjektívna kvalita spánku,
  • spánková latencia (čas, kedy človek od zaľahnutia do postele zaspí),
  • samotné trvanie spánku,
  • jeho efektivita v percentách (čas spánku/čas strávený v posteli x 100)
  • a prípadné zhoršené fungovanie počas dňa (napríklad zaspávanie pri šoférovaní)4.

Ako spánok ovplyvňuje syndróm suchého oka

Výskumy dokazujú, že ľudia trpiaci rôznymi spánkovými poruchami môžu mať prejavy symptómu suchého oka. Spánková deprivácia (neschopnosť dosiahnuť odporúčaný spánok) sa spája so vznikom suchých očí a to hlavne vplyvom na funkciu slzných žliaz, ktoré sú zodpovedné sa sekréciu slzného filmu. V štúdií z roku 2022 výskumníci zistili, že ľudia, ktorí spali menej ako 5 hodín denne, mali o 20 % vyššie riziko vzniku syndrómu suchého oka.

Dbajte na kvalitný spánok

Je zrejmé, že syndróm suchého oka a spánok sú vo veľmi úzkom vzťahu a navzájom sa ovplyvňujú.   Každý tretí človek, ktorý trpí syndrómom suchého oka, trpí poruchami spánku, čiže ani oči sa správne nezregenerujú. Cieľom je, aby ste zlepšili kvalitu spánku, tým znížite aj intenzitu prejavov syndrómu suchého oka. Ako na to? Pred spaním zvoľte upokojujúce aktivity, vyhýbajte sa sledovaniu obrazoviek TV či telefónu, zvoľte ľahkú večeru, dbajte na dostatok kyslíka a ideálnu teplotu v spálni a pod. V prípade, že máte dlhodobo problémy so spaním, určite sa obráťte na odborníka.

Prvá pomoc

Ak ste sa zle vyspali a pociťujete na očiach pálenie či bolesť, určite si nezabudnite aplikovať do očí kvalitné umelé slzy Hyal-Drop multi*, ktoré vám prinesú okamžitú úľavu. Očné kvapky Hyal-Drop multi* neobsahujú  konzervačné látky, obsahujú kyselinu hyalurónovú, majú prírodné zloženie, a preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa

Zdieľať na