Čím trpia oči v zime

Pocit nepohodlia očí môžete zažívať v každom ročnom období, ale poďme si pomenovať situácie, s ktorými sa môžete stretnúť najmä v zime. Pocity ako pálenie, slzenie, svrbenie či pocit cudzieho telesa v oku nie sú príjemné, ale aplikácia umelých sĺz Hyal-Drop multi bez konzervačných látok, môže očiam priniesť okamžitú úľavu.

Kedy najčastejšie dochádza k nepohodliu očí v zime?

  • Pobyt vo vykúrených miestnostiach vysušuje oči oveľa rýchlejšie. Ak k tomu ešte dlho a sústredene pozeráte na obrazovku či monitor, kedy frekvencia žmurkania klesá, vysušovanie očí je ešte rýchlejšie.
  • Veterné počasie spôsobuje vysušovanie očí, zároveň však môže do očí nafúkať malé prachové čiastočky, ktoré spôsobujú problémy.
  • Extrémne nízke vonkajšie teploty môžu negatívne ovplyvniť fungovanie rohovky, ktorá môže až zamrznúť. To negatívne ovplyvňuje aj zrak, keďže rohovka je vyživovaná kyslíkom zo vzduchu. Prejaví sa to dvojitým či rozmazaným videním.
  • Vietor v kombinácii s mrazom a nedostatočným žmurkaním môže spôsobiť syndróm suchého oka, ktorý je pri mínusových teplotách nebezpečný.

Slzný film sa naruší, čo vtedy robiť?

Pôsobením vonkajších podmienok sa naruší slzný film a prestane plniť svoju ochrannú, výživnú a optickú funkciu na 100 %. Práve vtedy nás začínajú oči štípať, svrbieť, páliť, začnú napríklad viac slziť alebo vidíme horšie ako zvyčajne.

Čo je v tomto prípade najlepšie urobiť? Ak máte tú možnosť, choďte do tepla a počkajte, kým sa rohovka opäť nerozmrazí. Pomôže aj nasadenie lokálnej liečby vo forme kvalitných očných kvapiek Hyal-Drop multi, ktoré oku pomôžu s regeneráciou. Trvalé následky sú však vylúčené. Ak však chcete zamrznutiu rohovky predísť, používajte ochranné okuliare aj keď nesneží –pri dlhom pobyte v zime, pri behu, lyžovaní aj inom športovaní.

Použitie kvalitných očných kvapiek je kľúčové

Rozumnou voľbou pre úľavu očí je zdravotnícka pomôcka Hyal Drop multi. Tieto očné kvapky sú bez konzervačných látok, čiže si ich môžete do oka kvapkať tak často ako potrebujete. Patentovaný mechanizmus pumpy prípravku Hyal-Drop multi umožňuje ľahkú aplikáciu kvapiek a vďaka nemu môžete roztok vo fľaštičke používať až 6 mesiacov od otvorenia. Kvapky obsahujú roztok kyseliny hylaurónovej, ktorá zabezpečí optimálne zvlhčenie a hydratáciu očí. K povrchu oka sú veľmi šetrné, preto sú vhodné aj pre citlivé oči a užívateľov kontaktných šošoviek.

Mráz môže aj pomáhať pri liečbe

Zmrazovanie očí, tzv. kryopexia je používaná v očných ambulanciách a operačných sálach. Kryopexia znižuje riziko odlúpenia sietnice v oku, ale tiež pri operácii sietnicového tkaniva, očných nádoroch či glaukómoch. V tomto prípade teda mráz pomáha pri liečbe očí.

Zdieľať na