Žmurkanie ako základ zdravia očí

Vďaka žmurkaniu je rohovka oka stále hydratovaná, keďže viečko rozotiera slzy po povrchu oka. Slzy sa produkujú dvoma spôsobmi. Konštantnú produkciu sĺz zabezpečujú malé žliazky umiestnené po obvode očného viečka. Tie udržujú oči vlhké počas dňa. Druhý spôsob produkuje slzy vo väčšom množstve, konkrétne veľké slzné žľazy tvoria slzy plaču pri emóciách alebo snahe vyplaviť z oka cudzie teleso.

Koľkokrát žmurknúť je zdravé?

Za minútu by ste mali žmurknúť 10-15 krát. Avšak niektoré životné okolnosti počet žmurknutí znižujú, čo negatívne vplýva očí. Je to najmä dlhé pozeranie na obrazovku – telefón, televízia, počítač, ktoré môže znížiť frekvenciu žmurkania až o 60 %. Frekvenciu žmurkania tiež znižuje duševná aktivita, maximálne sústredenie, zamyslenie a pod. Ďalšie faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu a množstvo slzného filmu sú napríklad vietor, klimatizácia, kúrenie, ventilátor, vírenie prachu či nevhodné kontaktné šošovky a pod. Žmurkanie je veľmi dôležité tak aj jeho správna frekvencia. Vďaka nemu sa oko tiež zbavuje nečistôt, prachu a pod.

Žmurkajte na doraz

Okrem frekvencie žmurkania je dôležitá aj jeho kompletnosť. Ak pri žmurkaní nezatvoríte oči úplne, slzný film sa nemôže kompletne obnoviť. Konkrétne sa pri neúplnom žmurkaní neobnovuje lipidová vrstva slzného filmu, ktorá chráni oko pred odparovaním sĺz. Z uvedeného vyplýva, že ak nežmurkáte na doraz, slzy sa vám viac odparujú, čo vedie k syndrómu suchého oka. A ak budete zle žmurkať dlhodobo, oči sa vám poškodia nezvratne (obštrukčná dysfunkcia Meibomských žliaz).

Naučte sa dobre žmurkať

Žmurkajte úplne a často. Bez žmurkania nemôžu byť vaše oči zdravé. Syndrómu suchého oka sa vyhnete tak, že budete zdravo žmurkať. Úplné žmurkanie si precvičíte jednoduchým cvikom. Zatvorte oči, sústreďte sa na silnejší tlak viečok na spodnú časť oka a po 5 sekundách ich otvorte. Cvičenie pokojne zopakujte niekoľkokrát za sebou.

Podporná liečba syndrómu suchého oka

Kým budete zdravé žmurkanie trénovať, pomôžte svojim očiam tým, že si pravidelne budete aplikovať umelé slzy. Ideálne sú tie bez konzervačných látok ako Hyal-Drop multi*. Umelé slzy zmierňujú prejavy suchého oka, a tým i zachovania základných funkcií slzného filmu. Vyberte si očmé kvapky Hyal-Drop multi* s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Majú prírodné zloženie, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.

Zdieľať na