Syndróm suchého oka a klimaktérium

Rozdiely medzi mužmi a ženami sú niekedy minimálne, ale niekedy priepastné. Asi je to tak v poriadku, spoľahnime sa v tomto na matku prírodu. Syndrómom suchého oka trpí takmer 20 % populácie a je to najbežnejšie ochorenie, s ktorým sa stretávajú oční lekári vo svojich ambulanciách.

Vedeli ste, že ženy toto ochorenie postihuje až 9 x častejšie ako mužov? Najviac sa tento syndróm vyskytuje u žien v období klimaktéria a to vo viac ako 30 % prípadoch.

Rizikové faktory

Prečo je tomu tak? Súvisí to s viacerými faktormi. Najväčší podiel na tom majú hormonálne zmeny, ktorými žena v klimaktériu prechádza. Medzi ďalšie faktory, ktoré u starších žien ovplyvňujú vznik syndrómu suchých očí paria zníženie produkcie sĺz spôsobené vyšším vekom, výskyt rôznych systémových ochorení ako reumatizmus, diabetes či endokrinné poruchy… Výskyt syndrómu suchého oka môže súvisieť aj s užívaním niektorých špecifických liekov (lieky na spanie a pod.).

 

Prvá pomoc

Hormonálnym zmenám asi nezabránime, ale môžete urobiť veci, ktoré vám so syndrómom suchých očí pomôžu.

  • Obmedzte pozeranie TV a sledovanie obrazovky počítača.
  • Chráňte sa pred vplyvmi životného prostredia (slnko, vietor, klimatizácia…).
  • Dodržujte správnu výživu a pravidelne sa venujte pohybu. Cvičte s očami.
  • Uľavte svojim očiam zdravotníckou pomôckou – umelými slzami Hyal-Drop multi.

Substitučná liečba

Súčasťou liečby syndrómu suchého oka je nahradiť alebo doplniť prirodzený slzný film prostredníctvom umelých sĺz vo forme kvapiek, gélov alebo mastí. Ak je potrebné používať umelé slzy často, je vhodná aplikácia kvapiek s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok.

Vyskúšajte očné kvapky Hyal-Drop multi, ktoré majú prírodné zloženie bez konzervačných látok, ktoré sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžete ich používať tak často, ako potrebujete.

Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie vašich očí, čo zmierni nepríjemné príznaky syndrómu suchých očí. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť jeho kontaktnú časť s rohovkou.

Zdieľať na