Liečba syndrómu suchého oka
Slzný film
Chráni rohovku a spojivku pred vysychaním. Vytvára a udržiava sa mrkaním a vďaka veľkému povrchovému napätiu bráni stekaniu vodnej zložky sĺz. Svoju úlohu hrá aj vo výžive a okysličení rohovky či ochrane pred infekciou (odplavuje odumreté bunky i baktérie, obsahuje antibakteriálne látky, zaisťuje sterilitu očného povrchu). Okrem toho plní aj optickú úlohu. Vďaka vyhladeniu povrchu rohovky môžeme vidieť ostrý obraz.
Slzný film sa skladá z troch vrstiev:
- Hlienová vrstva (vnútorná) – vzniká v bunkách epitelu spojivky. Umožňuje hladké roztieranie vodnej zložky slzného filmu rovnomerne po celom povrchu oka a zaisťuje priľnavosť slzného filmu k povrchu oka. Mukóznu vrstvu tvoria glykoproteíny.
- Vodná vrstva (stredná) – produkuje ju prevažne slzná žľaza. Tvorí až 90 % množstva sĺz. Z 98 % sa skladá z vody, ktorá zaisťuje zvlhčovanie očí. Vo vode sú rozpustené ďalšie látky, najmä elektrolyty, glukóza, vitamíny a kyslík vyživujúci povrchovú vrstvu rohovky. Dôležitou súčasťou sú tiež enzýmy a protilátky, ktoré spôsobujú rozklad baktérií alebo zabraňujú ich rastu.
- Tuková vrstva (vonkajšia) – lipidovú vrstvu vytvárajú Meibomské žliazky. Je veľmi tenká, ale dôležitá. Bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok, zvyšuje povrchové napätie slzného filmu a znižuje jeho odparovanie. Obsahuje voľné mastné kyseliny, voľný cholesterol, triglyceridy, sterolové estery, polarizované a nepolarizované lipidy.
Poruchy tvorby alebo kvality slzného filmu
Ak si slzný film neplní svoju funkciu, môže to byť spôsobené vonkajšími vplyvmi prostredia, ochorením oka alebo inými poruchami organizmu. Možnosti liečby sú rôzne, ale náhrada slzného filmu umelými slzami je jediným účinným prostriedkom zmiernenia prejavov ochorenia, a tým i zachovania základných funkcií slzného filmu. Okrem zvolenia správneho spôsobu liečby a zmierňovania nepríjemných príznakov je potrebné dodržiavať zásady všeobecnej hygieny zraku. Patria k nim: časté vetranie, používanie zvlhčovačov vzduchu v uzavretých priestoroch, pobyt na čerstvom vzduchu a pod. Odporúča sa dostatočný príjem tekutín, najmä v letných mesiacoch, zníženie alebo vylúčenie konzumácie alkoholu a redukcia fajčenia. Dôležité je aj pravidelné cvičenie očami a strava podporujúca dobrý zrak.
Substitučná liečba
Cieľom tejto liečby je nahradiť alebo doplniť prirodzený slzný film prostredníctvom umelých vo forme kvapiek, gélov alebo mastí. Ak je potrebné používať umelé slzy často, je vhodná aplikácia kvapiek s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Vhodné sú očné kvapky Hyal-Drop multi, ktoré majú prírodné zloženie bez konzervačných látok, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžete ich používať tak často, ako potrebujete. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie vašich očí, čo zmierni nepríjemné príznaky syndrómu suchých očí. Pri závažnejších stupňoch syndrómu suchého oka sa využívajú aj iné preparáty, založené napríklad na kortikosteroidoch. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť jeho kontaktnú časť s rohovkou.
Chirurgická liečba
Ak syndróm suchého oka pretrváva dlhšie a substitučná liečba problém nevyriešila, oční lekári sú nútení hľadať inú príčinu ťažkostí. Problém môže byť v nedostatočnej tvorbe slzného filmu alebo v jeho nedostatočnej kvalite. Chirurgická liečba môže napríklad zahŕňať upchatie slzných bodov prostredníctvom dočasných či trvalých uzáverov, korekciu nesprávneho postavenia viečok, či zrastov spojoviek a viečok.
Podľa posledných štúdií takmer každý piaty pacient prichádza k očnému lekárovi so syndrómom suchého oka, pričom ich počet sa stále zvyšuje. Výskyt tohto ochorenia za posledné desaťročie vzrástol niekoľkonásobne. Stanovenie správnej diagnózy a liečby vám môže rapídne zvýšiť kvalitu života a preto neváhajte pri pretrvávajúcich problémoch navštíviť svojho očného lekára.