Ktoré povolania najviac poškodzujú zrak?

Naše oči sú úžasné a vďaka tomu sa môžeme venovať najrôznejším činnostiam a najrozmanitejším povolaniam. Je tiež pravda, že pri niektorých sú naše oči ohrozené viac. Pri ktorých to je?

Povolania s priamym ohrozením očí

Existujú zamestnania, kde sú oči v priamom fyzickom ohrození, to znamená, že človek vykonávajúci túto prácu si musí oči chrániť okuliarmi, maskou alebo podobne. Ak by ochrana bola nedostačujúca, cudzie telesá by mohli vniknúť do očí a poškodiť zrak. Hovoríme o povolaniach ako napríklad zvárač, hasič, chemik, potápač, technik, elektrikár, opravár, ďalej ľudia, ktorí pracujú s drevom napríklad na píle alebo v lese, práca v továrni, v sklade a mnoho ďalších povolaní, kde oči ohrozujú fyzické predmety, žiarenie, kvapaliny, prach a podobne.

Povolania s postupným ohrozením zraku

Pri práci s počítačom alebo za volantom nemusíte síce bezpodmienečne nosiť ochranné okuliare, ale aj tak je váš zrak určitým spôsobom ohrozený. Práca v kancelárii alebo doma za počítačom predstavuje pre váš zrak extrémnu námahu. Postupné zhoršovanie videnia môže mať priamy vplyv na znižovanie produktivity ako aj kvality života. O syndróme počítačového videnia podrobnejšie píšeme v tomto článku.

Ochrana zraku je najdôležitejšia

Ochrana a zdravie vášho zraku musia byť vašimi prioritami bez ohľadu na to, ako veľmi chcete robiť svoju prácu. Dôležité je vopred posúdiť jej možné riziká a potenciálne následky na zdravie očí. Ak si neviete rady, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám poradí a pomôže zvoliť správnu stratégiu. Okrem toho vám ponúkame zopár rád, ktoré vám pomôžu udržať zrak v dobrej kondícii.

Úľavu prinesú umelé slzy

Príliš vysoká záťaž na zrak môže časom spôsobiť syndróm suchých očí, ktorý sa prejavuje nepríjemnými príznakmi ako štípanie, bolesť, škrabanie či pocit cudzieho telesa v oku. Okamžitú úľavu od týchto prejavov poskytne zdravotnícka pomôcka Hyal-Drop multi. Vďaka unikátnemu zloženiu každá kvapka zvlhčí povrch očí a zabezpečí hydratáciu povrchu oka a celej sliznice. Očné kvapky Hyal Drop multi sú bez konzervačných látok s ideálnym obsahom kyseliny hyalurónovej.

Dajte si pauzu a často žmurkajte

Ak musíte pracovať na počítači dlhšie ako štyri hodiny, zaraďte si do programu povinné prestávky v dlhšom trvaní. Nájdite si na pauzy čas vo vlastnom záujme. Je tiež dokázané, že pri pohľade na obrazovku počítača málo žmurkáme. Znížená frekvencia žmurkania a dlhý pohľad na monitor počítača alebo na obrazovku spôsobujú syndróm suchých očí. Aj v tomto prípade pomôžu od nepríjemných príznakov umelé slzy Hyal-Drop multi, ktoré môžete používať tak často ako potrebujete, pričom sú vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek.

Dbajte na výživu a pravidelné kontroly očí

Podporiť správne fungovanie zraku môžete aj vďaka správnej výžive s vysokou nutričnou hodnotou (mäso, ryby, semienka, orechy, zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, vajcia a pod.). Zároveň sa vyhýbajte častej konzumácii takých jedál, ktoré vám škodia (produkty z bielej múky, tukom nasiaknuté jedlá a pod.). Podporiť výživu očí môžete aj cielene a to napríklad výživovými doplnkami Ocuvite, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov a obsahujú vyváženú kombináciu kvalitných výživových látok s blahodarným účinkom na oči. Okrem výživy očí zaraďte do svojho kalendára pravidelné kontroly u očného špecialistu (aspoň raz za dva roky), ktorý vie vďaka svojim prístrojom odhaliť prípadné ochorenia zraku už v počiatočnom štádiu.

Zdieľaj